Miért jó túrázni? Gyerekkorom óta aktívan kirándulok erdőkben

Először a Nagybácsim (akivel 2 évvel ezelőtt Halászlakon horgásztunk és ott fogtam szép nagy süllőt) tavaszi vagy nyári szünetekben rendszeresen elvitte az unokatesóimmal együtt az erdőkbe kirándulni, pluszban az Anyai nagyapám is szokta elkísérni minket. Közben természetesen az iskolák alatt is társakkal, illetve a felnőtt koromban is aktívan részt veszek a turizmus dolgokba, mint folyamatosan. Viszont sajnos tavaly tavasz óta inkább egyedül túrázók, mert szeretnék betartani szabályt a COVID korlátozások miatt szükséges.

Túrázás hatásai:

  • a szervezetre (kijavítja a szív- és érrendszer alkalmazását)
  • a tüdőre (ki fog tágulni, tisztább lesz)
  • a vérnyomásra (le fog csökkenni)
  • a koleszterinre (le fog csökkenni)
  • a hasra (kalóriaégetésnek köszönhetően testsúlya csökkenni fog, kiválóan zsírégetővel rendelkezik)
  • a lábizomba és combra (meg fog erősíteni)
  • kreatívabb a gondolataira (rendeződni fog, boldogabbnak lesz, mint stresszoldó szer, növeli az agy oxigénellátását, javulni fog a memória, okossá tesz és fejleszti a kreativitást)
  • az életre (évekkel hosszabbíthat és fiatalosíthat)
  • csontok megerősítésre (megelőzi a csontritkulást)
  • immunrendszer erősítőre (képes kezelni a vírusfertőzésekre és a tumorképződésre)

Hol érdemes túrázni?

Elsősorban természetesen legjobb, ha természetben és szabad levegőben tartózkodni (mindegyik jó, ha minimum 10km a túrahossza):

  • hegyekben
  • izgalmas, kalandok helyeken
  • tó környékén, ahol közelben vannak hegyek is, mint például Bél-kő tanösvény
  • erdei ösvényen (vékony is, széles is)
  • vadregényes patak környékén, ahol rengeteg nagy kavicsok is vannak

Én a felsoroltak közül összes helyeken kirándultam már.

Mi fog történik az emberrel és a testtel, ha rendszeres túrázás után?

Boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzem magam, tökéletesen feltölt lelkileg, illetve a szabadban, természetben folytatott túratevékenységigen hatásos, Kiválóan levezetni a stresszt, segíti levetkőzni a gátlásokat, félretenni a negatív gondolatokat. A turizmusnál tényleg igen pozitív hatással van a szervezetünkre. Előhozza a gyorsabb gondolkodást (kevesebben hibázik, jobban koncentrálni), nemcsak a testünket, hanem a szellemünket is frissíti. Egy idő után sportosabb, formásabb, egészségesebb és kitartóbb lesz.

Ki merem jelenteni, hogy ez a turizmus az egyik legjobb sikeres immunerősítő módszere!

Kiválóan képes gyorsan reagálni a vírusfertőzésekre, a tumorképződésre, sőt az immunrendszer állapotához és a rák megelőzéséhez is kapcsolódik.

Az orvosok véleménye szerint segíthet megelőzni a daganatos betegségeket, plusz többek között erősíti a szív és keringési rendszert, a tüdőt, a légzés hatékonyságát, növelheti az lábizom tömeget és az lábizomerőt.

Pluszban a pszichológusok szerint is természetesen kiváló a környezetpszichológiával rendelkezik, mely van valami megfoghatatlan abban az érzésben, ami az erdőkben nagyon keskeny ösvényen izgalommal sétálva járja át az embert. Természetesen mindannyian tudjuk, hogy a természet megnyugtat, ellazít, energiával tölt fel és kiválóbb dolog, arra, hogy kiszellőztessen a fejüket és rendezünk gondolatait. De vajon milyen ősi erő kapcsol bennünket hozzá?
Pár hét után az érintetlen természetben megváltoztathatja a személyiségünket? Igen, valóban létezik egy tudományág, amelynek segítségével mindezen jelenségek mélyére nézhetünk.

Ahol vadregényes patakok vannak és belül rengeteg nagy kavicsok, ott érdemes gyalogtúrázni, mert azzal jobban segíti az agyműködéséhez, hogy rendeződjön a gondolatait, a különböző érzelmeket és a viselkedést is.

Magyarországon az egyik legjobb és legizgalmasabb túra helyszíne, ahol szórakoztató társaságot keresik az erdőben és a természetjárásban, azzal segíti a természet békéhez és teljes kikapcsolódáshoz nyugtatja. Ez idő alatt gazdag élményeket tapasztalhat, amiket a varázsolt nyugalmában, az izgalmasokban és a kalandokban rejlik.

Túra helyszíne: Spartacus ösvény, Apát-kúti-völgy és vadregényes (kétféle jelzés: zöld és piros)

Az erdő életközössége, erdőmérülés (erdőterápiás)

Sinrin-joku erdőfürdőzés (japán módszer)

“Csökkenti a stresszt, a szorongást, a depressziót, a vérnyomást, a kortizol nevű stresszhormon szintjét, a pulzusszámot, és erősíti az immunredszert. Hogy mi? Hát a sinrin-joku, vagyis az erdőfürdőzés!”

Forrás: https://365letszikra.hu/japan-stressz-sinrin-joku-erdofurdozes/

Színek, hangok, illatok

Ez a turizmus sokat segít a jobb hangulatváltozást azzal, hogy találkozhatnak milyen szép sokféle zöld vagy barna létezik. Ráadásul megtapasztalhatja, hogy különböző szép színes növények és virágok találhatóak.

Különleges hangokat is felfedezheti, ezek nagyon kellemesek és annyira nagyon nyugtatóak. Bár én hallássérült vagyok, de ezt nekem mondták, illetve olvastam róla is.

Sokszor találkoztam már az én szemem láttára állatokkal az erdőkben: szarvas, őz, vadnyúl, vadmadarak, róka, vaddisznó és erdei rovarok.

Összefoglalás

Általában 1 nap alatt 10-25km között szoktam túrázni. Majd el fog jönni az idő, hogy meghosszabbítsam a távot, azaz akár minimum 30km-tól gyalogtúrázni fogok majd később, természetesen ahhoz vinném magamhoz a sátrat is, ahol tudjak aludni éjszakát, mint “vadkempingezés”.

Legkiválóbb turizmusi terápiás módszerek:

  • Mozgásterápia
  • Környezetpszichológia
  • Személyiségtípusok szépségei (megváltoztatja őket)

Legjobb a mottóm:

  • Legyenek útjaid hepehupásak, kanyargósak, elhagyatottak és veszélyesek, de vezessenek el a legnagyobb csodákhoz. Hegyeid nyújtózzanak fel a fellegek fölé.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések