2011. május 7.-én került megrendezésre a HTML5 konferencia BME informatikai épületében, amelyről leírom vázlatosan egy összefoglalást. Természetesen HTML5 volt a főtéma és hozzá kapcsolódóról előadták. HTML5 konferencia az a célja volt, hogy értékelje, bemutassa, ismerteti az új technológiákat és milyen megoldások születhetnek meg a HTML5 segítségével.
Megnyitó/Köszöntő - Török Gábor (Weblabor) és Tóth András (Microsoft)
Erről sajnos nem tudok véleményeimről és kritikáimról írni, mert távol miatt nehezen tudtam szájról olvasni, ráadásul túl gyorsan beszéltek mindkét srác. Én eddigi csak prezentációkkal foglalkoztam és jegyzeltem.
Bevezető - Bátorfi Zsolt, Microsoft
Amiket előadott nagyon hasznos volt. Ismerteti egy kicsit az Internet Explorer 9 változatait. Arról előadta, hogy milyen fontosak lesznek jövőben a digitális eszközök: Laptop, okosmobil, okos TV, asztali/tábla PC. Összefoglalta az, hogy Microsoft számára miért fontos a HTML5, és célt szeretnének elérni, hogy jövőben ne váljon ketté a web és a desktop. Magyarul szerint internetezés legyen mindenhol.
HTML5 platform - Dávid Zoltán, BME AAIT
Ismerteti saját demójában HTML5 kódokat, méghozzá Javascript alkalmazásokat is. Az új platform lehetőségeit is előadta, megmutatta egy Canvas példa programozást is, végül inline vektorgrafikus ábrázolás lehetőségeit is.
Nagyon hasznos volt a multimédia bővítmények segítsége nélkül megoldása: aki bemutatta milyen pofon egyszerűen lehet weboldalakba videót vagy zenét beágyazni az új platformnak köszönhetően, és mind ezt úgy, hogy nem használunk flash-t és egyéb más külső plug-in-eket.
Amiket mutatott a programozást és a példákat, azok tetszett.
CSS3: az Új Remény - Hardi János, budapst.js
Amiket előadta, azok számomra még nem újdonság, mert nagyjából régóta ismerem és használom: az új szelektorokat, osztályokat, tulajdonságokat, tipográfiáka, layoutok, animácókat és effektek. Bemutatta lehetőságet, hogy mennyire dinamikusan lehet már kezelni a szöveget az asztali PC/laptop megjelenítőjéhez, a monitorhoz és az okostelefon kijelzőjéhez. A szöveg nem esik szét, kisebb illetve nagyobb képernyőkön is megmarad a design.
Magyarul szerint “hasáb- és oldaltördelés”. Lásd egy weboldalt, erról szó a téma: mediaqueri.es
jQuery keretrendszer és plug-in-ek áttekintése - Gincsai Gábor, BME AAIT
Az előadás jó összefoglalót nyújtott a jQuery alapjairól és helyes használatáról. Elején egy kis történelmet elmesélte jQuery alkotójáról/találójáról és honnan lehet letölteni fájlt.
Erról szól a téma: alapok, egyszerű/összetett selectorok, elemek kiválasztása, szűrések, filterek, jquery vagy dom, each(fn), jQuery UI, jQuery Templates, stb. (kicsit sok, úgyhogy nem felsorolom :-)) CSS manipulációról is beszélt. Végén már bemutatta egy érdekes demo példát is.
Hasznos volt az előadás jQury fejlesztők számára, ahogy számomra is.
IE9 platform innovációk - Bátorfi Zsolt, Microsoft
- Architektúrális Innováció
- Teljesítmény
- Szabványoknak való megfelelés
- Tálcához rögzítés
- Fejlesztőeszköz támogatás
Amiket felsoroltam, erről beszélt Bátorfi Zsolt. Most tudtam meg, hogy a javascript motor teljesen újra lett írva, az új motor a "Chakra" nevet viseli, amely sokkal gyorsabban tud futni, mint bármely más böngészőben a javascript. Megmutatta az egyik weboldalán, hogy mennyivel is fut jobban egy HTML5 alapú weboldal IE9-en egy Firefox 4-hez képest. Bár véleményeim szerint még azért nem 100%-osan igaz, mert ugye, hogy Microsoft-osok azt szeretnének elérni, hogy elcsábítják IE9--t és legyőzzék Firefox 4-est.
HTML5 esettanulmányok: Alexandra könyvolvasó és MeseTV - Dávid Zoltán, Nagy Dániel, BME AAIT
Ez a digitális könyvolvasó és MeseTV teljesen HTML5-re épülő alkalmazással fejlesztették ki. Megosztották a fejlesztés közben tapasztalatokat szerzett és elmesélték hogyan tudják elkerülni a nehézségekbe.
Amiket mutatott be a programozást és példákat, azok tetszett. De volt egy kis probléma, hogy szigorú üzleti titokszerződés miatt nem mutatták be több információt és részletes forráskódot.
HTML5 designereknek és sitebuildereknek - Udvardy Dávid, prezi.com
Tippeket és tanácsot adott az Adobe Photoshop szoftveren kezeléseit és beállításait. Webes tipográfia CSS3-ról is beszélt, belinkelte, hogy hol lehet elérni a Web Fonts-ok(@font-face) és melyik böngésző támogatja.
Arról beszélt, hogy melyiket érdemesen használni Photoshop-val, vagy Illustrator-val, vagy fejlesszük ki egyéni CSS3 kódokat?! CSS3 exportolásnál az volt érdekes, hogy nem kell kézzel gépelni forráskódot, hanem Adobe Illustrator szoftver segítségével megoldja "sitebuilder/webdesign helyett".
Konferencia anyagokról
Amiket csináltak a prezentáció anyagokat, azok tökéletesek voltak, bőven elég vázlatosan és fontosakat felsorolni. Erre számítottam, hiszen konferencia szokásos módszerük.
Én úgy szoktam csinálni, hogy elolvasom a prezentációt, megjegyzem és aztán megszerzem szükséges az információt.
Például megrendeltem egy HTML5 könyvet, meg interneten keresem az információkat.
Információk gyűjtése:
- Bátorfi Zsolt: könyvekben (ie9/mindenkinek jut vékony könyv, ami ingyenes/, HTML5), többi pedig interneten szerzem meg az információt
- Dávid Zoltán: könyvekben (HTML5 és Silverlight), többi pedig interneten szerzem az információt
- Hardi János: interneten szerzem meg az információt
- Gincsai Gábor: könyvben (jQuery receptek)
- Udvardy Dávid: interneten szerzem meg az információt
- Ezenkívűl minden prezentációnként szerepel az ajánlott linkeken keresztül is szerzem meg az információkat
Mind láthatóan, hogy nem okoz gondot nekem, ha hallássérült vagyok és mégis részt vettem a konferencián. Nagyon hasznos volt a konferencián és jól éreztem magam, ráadásul finom volt kaják is. :-)
0 Megjegyzések